The price just went way up in Philly where they now charge a 1.5¢ per ounce sales tax on sugary drinks. So a 2 liter of Coke now costs an extra 57¢ just in tax.Coke & Pepsi regularly sell for $1.99 in supermarkets around me , 3 for 5 is hot deal nowadays
Does that apply to Coke Zero etc too?The price just went way up in Philly where they now charge a 1.5¢ per ounce sales tax on sugary drinks. So a 2 liter of Coke now costs an extra 57¢ just in tax.
Yes. The original proposed tax would have been 3 cents per ounce on sugary drinks. A "compromise" was made that cut it in half but also applied it to drinks with artificial sweeteners as well.Does that apply to Coke Zero etc too?
Not for me. I drink Diet Pepsi (don't give me grief - it's my version of coffee). I wait until the local super market has them at 4 12-packs for $12. Works out to $0.25 each.soda pop
spicesThe prices for these are often crazy. But if you buy them from the bulk spice kiosks that they have at a lot of grocery stores, they are a lot less expensive.
Example: Bay leaves. A jar of bay leaves (containing a whopping 0.12 oz. of those little babies) costs $3.50 at WalMart and $4-$6 at a regular grocery store.
My wife recently bought a bag of bay leaves that was more than enough to refill our old jar in the bulk section and it didn't even register on the scale at the check out counter. The checker put her thumb on the scale lightly to get it to register any weight at all. Final cost: $0.17.
Savings: 95%.
The arranging part is always the most expensive part. The flowers themselves are really inexpensive. You can find plants and flowers just everywhere.Arrangement of flowers.
Like in your neighbour's backyard...The arranging part is always the most expensive part. The flowers themselves are really inexpensive. You can find plants and flowers just everywhere.
The duration between buying is the only thing I can think of....If you were the only guy buying one it would be minimum 6 to 8 years before the guy would sell another mattress..In the market for a new mattress. Why on earth are these things thousands of dollars? I'm just talking about regular mattresses without all the sleep number memory foam bells and whistles.
Also, printer ink.
And glasses frames.
WIf you Americans can manage metric for drinks now, then why not go the rest of the wayYes. The original proposed tax would have been 3 cents per ounce on sugary drinks. A "compromise" was made that cut it in half but also applied it to drinks with artificial sweeteners as well.
And the math I used above was bad (got it from a news article where the writer apparently can't do math.) The tax on a 2 liter of soda is $1.00. So a $1.00 bottle of soda is effectively doubled in price. For a typical 12 pack of soda at the grocery store, it will be about $2 more for a 12 pack.
The tax also applies to sport drinks, a bunch of teas, fruit drinks that are less than 50% actual fruit juice, etc.
HUGE fan of bulk spices. Only way to go, IMO. Excellent example of bay leaves. So dumb how much more they cost in a jar vs bulk. IT'S A BAY LEAF!The prices for these are often crazy. But if you buy them from the bulk spice kiosks that they have at a lot of grocery stores, they are a lot less expensive.
Example: Bay leaves. A jar of bay leaves (containing a whopping 0.12 oz. of those little babies) costs $3.50 at WalMart and $4-$6 at a regular grocery store.
My wife recently bought a bag of bay leaves that was more than enough to refill our old jar in the bulk section and it didn't even register on the scale at the check out counter. The checker put her thumb on the scale lightly to get it to register any weight at all. Final cost: $0.17.
Savings: 95%.
Base 10 calculations are too confusing for our simple redneck minds.WIf you Americans can manage metric for drinks now, then why not go the rest of the way