What's new
Fantasy Football - Footballguys Forums

Welcome to Our Forums. Once you've registered and logged in, you're primed to talk football, among other topics, with the sharpest and most experienced fantasy players on the internet.

:nerd: or just smart decision making? (1 Viewer)

Mad Cow

Welshers and Dawdlers Beware!
So I am calling Domino's to take home a pizza and some cheesy sticks (wife is going out with some girl friends so it is me, my son, and my 2 daughters that have strep throat tonight). They tell me their specials, of which one is 2 medium 1-toppings and a bread for $14.99. They also have their XLP 1-topping for $9.99, with cheese sticks being $3.99.

So the :nerd: in me immediately asks for the diameter of each pizza, I do a little pi X radius squared and figure out the most pizza per buck spent.

And no, there are not ANY good mom and pop pizza joints within 10 miles of where I live, so spare the "Good pizza down" comments. :)

 
Last edited by a moderator:

Ministry of Pain

Footballguy
So I am calling Domino's to take home a pizza and some cheesy sticks (wife is going out with some girl friends so it is me, my son, and my 2 daughters that have strep throat tonight). They tell me their specials, of which one is 2 medium 1-toppings and a bread for $14.99. They also have their XLP 1-topping for $9.99, with cheese sticks being $3.99.

So the :nerd: in me immediately asks for the diameter of each pizza, I do a little pi X radius squared and figure out the most pizza per buck spent.

And no, there are not ANY good mom and pop pizza joints within 10 miles of where I live, so spare the "Good pizza down" comments. :)
2 x 12" is 24" of pizza for $14.991 x 16" pizza for 9.99. I think they are about equal. except you get the bread with the other pizza. 2 for deal sounds better but hey don't trust a Cane bra'

 

bostonfred

Footballguy
2 x 12" is 24" of pizza for $14.99

1 x 16" pizza for 9.99. I think they are about equal. except you get the bread with the other pizza. 2 for deal sounds better but hey don't trust a Cane bra'
I hope to God you're kidding.
 

Ministry of Pain

Footballguy
2 x 12" is 24" of pizza for $14.99

1 x 16" pizza for 9.99.  I think they are about equal. except you get the bread with the other pizza. 2 for deal sounds better but hey don't trust a Cane bra'
I hope to God you're kidding.
What is there to explain?24 divided by 14.99 on my calculator is 1.6

16 divided by 9.99 on my calculator is 1.6

Seem to be about equal except you get bread with the 2 for 1 deal...now who has the bad math here?

 

bostonfred

Footballguy
2 x 12" is 24" of pizza for $14.99

1 x 16" pizza for 9.99.  I think they are about equal. except you get the bread with the other pizza. 2 for deal sounds better but hey don't trust a Cane bra'
I hope to God you're kidding.
What is there to explain?24 divided by 14.99 on my calculator is 1.6

16 divided by 9.99 on my calculator is 1.6

Seem to be about equal except you get bread with the 2 for 1 deal...now who has the bad math here?
:lmao:
 

AhrnCityPahnder

Yinz-o-riffic
2 x 12" is 24" of pizza for $14.99

1 x 16" pizza for 9.99. I think they are about equal. except you get the bread with the other pizza. 2 for deal sounds better but hey don't trust a Cane bra'
I hope to God you're kidding.
What is there to explain?24 divided by 14.99 on my calculator is 1.6

16 divided by 9.99 on my calculator is 1.6

Seem to be about equal except you get bread with the 2 for 1 deal...now who has the bad math here?
hint: You don't get a straight line of pizza. It comes in a circle.
 

Ministry of Pain

Footballguy
2 x 12" is 24" of pizza for $14.99

1 x 16" pizza for 9.99.  I think they are about equal. except you get the bread with the other pizza. 2 for deal sounds better but hey don't trust a Cane bra'
I hope to God you're kidding.
What is there to explain?24 divided by 14.99 on my calculator is 1.6

16 divided by 9.99 on my calculator is 1.6

Seem to be about equal except you get bread with the 2 for 1 deal...now who has the bad math here?
hint: You don't get a straight line of pizza. It comes in a circle.
I was trying to keep it simple for the Buckeye fans...I know there is a big trig equation attached to this but let's just try and keep it simple. 24" for 14.99 and 16" for 9.99 ;)

 

shining path

:prettyplease:
I'm guessing MoP is joking, but if not -

Increasing the radius of a pizza by one third will almost double the area of the pizza.

 

Tactics

Footballguy
2 x 12" is 24" of pizza for $14.99

1 x 16" pizza for 9.99. I think they are about equal. except you get the bread with the other pizza. 2 for deal sounds better but hey don't trust a Cane bra'
I hope to God you're kidding.
What is there to explain?24 divided by 14.99 on my calculator is 1.6

16 divided by 9.99 on my calculator is 1.6

Seem to be about equal except you get bread with the 2 for 1 deal...now who has the bad math here?
:lmao: :lmao: This guy is gold!
 

Ministry of Pain

Footballguy
22/7 x 36 = 113.14 for the 12 inch pizzas...

22/7 x 64 = 201.14 for the 16 inch pizza.

113.14 x 2 = 226.28 for the 12" pizzas

201.14 for the 16 inch pizza.

The 2 for 1 deal is a better deal as I said uptop but here's the spelled out math requested.

 

Ministry of Pain

Footballguy
Pi is 22 divided by 7 if memory is right... than you take the radius of the pizza pie...if its 12 inches than the number is 6 I believe. Radius is than squared.

PiR2...looks better in my old math notebooks.

Something like this me thinketh

 

Clayton Gray

Just call me Carlton
Staff member
2 x 12" is 24" of pizza for $14.99

1 x 16" pizza for 9.99.  I think they are about equal. except you get the bread with the other pizza. 2 for deal sounds better but hey don't trust a Cane bra'
I hope to God you're kidding.
What is there to explain?24 divided by 14.99 on my calculator is 1.6

16 divided by 9.99 on my calculator is 1.6

Seem to be about equal except you get bread with the 2 for 1 deal...now who has the bad math here?
hint: You don't get a straight line of pizza. It comes in a circle.
I was trying to keep it simple for the Buckeye fans...I know there is a big trig equation attached to this but let's just try and keep it simple. 24" for 14.99 and 16" for 9.99 ;)
Damn your complicated math.2 pizzas for $15 (we'll round) is $7.50 per pizza. Obviously a better deal. :thumbup:

1 pizza for $10

 

Mad Cow

Welshers and Dawdlers Beware!
You have to take into account the crust, as well. I figured 1.5 inches of crust, and it came out that the cheaper option gave more pizza.

:thumbup:

I am hoping someone is sig'ing up MoP's math.

 

snorlax

Zzzzzzzzzzzz.
Question: does a bread=cheesesticks? This is pretty important. Cheese sticks are obviously superior to breadsticks.

 

Mad Cow

Welshers and Dawdlers Beware!
22/7 x 36 = 113.14 for the 12 inch pizzas...

22/7 x 64 = 201.14 for the 16 inch pizza.

113.14 x 2 = 226.28 for the 12" pizzas

201.14 for the 16 inch pizza.

The 2 for 1 deal is a better deal as I said uptop but here's the spelled out math requested.
Not when you consider it is $1 more for the 2, AND crust enters into the equation, as well.
 

Mad Cow

Welshers and Dawdlers Beware!
Question: does a bread=cheesesticks? This is pretty important. Cheese sticks are obviously superior to breadsticks.
Oh yes, we had the cheese sticks. My 21 month old like it all so much she smeared the pizza on the wall and dumped her milk on the floor. :mellow:
 

snorlax

Zzzzzzzzzzzz.
22/7 x 36 = 113.14 for the 12 inch pizzas...

22/7 x 64 = 201.14 for the 16 inch pizza.

113.14 x 2 = 226.28 for the  12" pizzas

201.14 for the 16 inch pizza. 

The 2 for 1 deal is a better deal as I said uptop but here's the spelled out math requested.
Not when you consider it is $1 more for the 2, AND crust enters into the equation, as well.
Are you going to cut off the crust and throw it away?
 

Ministry of Pain

Footballguy
22/7 x 36 = 113.14 for the 12 inch pizzas...

22/7 x 64 = 201.14 for the 16 inch pizza.

113.14 x 2 = 226.28 for the  12" pizzas

201.14 for the 16 inch pizza. 

The 2 for 1 deal is a better deal as I said uptop but here's the spelled out math requested.
Not when you consider it is $1 more for the 2, AND crust enters into the equation, as well.
Excellent point MC
 

Mad Cow

Welshers and Dawdlers Beware!
22/7 x 36 = 113.14 for the 12 inch pizzas...

22/7 x 64 = 201.14 for the 16 inch pizza.

113.14 x 2 = 226.28 for the 12" pizzas

201.14 for the 16 inch pizza.

The 2 for 1 deal is a better deal as I said uptop but here's the spelled out math requested.
Not when you consider it is $1 more for the 2, AND crust enters into the equation, as well.
Are you going to cut off the crust and throw it away?
No, but pizza with toppings >>>> Domino's crust.
 

shining path

:prettyplease:
You have to take into account the crust, as well. I figured 1.5 inches of crust, and it came out that the cheaper option gave more pizza.

:thumbup:

I am hoping someone is sig'ing up MoP's math.
That's true. The larger the pizza the less acreage is wasted on the crust.
 

snorlax

Zzzzzzzzzzzz.
It seems to me like a better solution would be to get the weight of the different sizes of pizza. That's just me though.

 

Ministry of Pain

Footballguy
2 x 12" is 24" of pizza for $14.99

1 x 16" pizza for 9.99.  I think they are about equal. except you get the bread with the other pizza. 2 for deal sounds better but hey don't trust a Cane bra'
I hope to God you're kidding.
What is there to explain?24 divided by 14.99 on my calculator is 1.6

16 divided by 9.99 on my calculator is 1.6

Seem to be about equal except you get bread with the 2 for 1 deal...now who has the bad math here?
hint: You don't get a straight line of pizza. It comes in a circle.
I was trying to keep it simple for the Buckeye fans...I know there is a big trig equation attached to this but let's just try and keep it simple. 24" for 14.99 and 16" for 9.99 ;)
Damn your complicated math.2 pizzas for $15 (we'll round) is $7.50 per pizza. Obviously a better deal. :thumbup:

1 pizza for $10
Not when the pizzas are different sizes...don't you have to take that into account?
 

Mad Cow

Welshers and Dawdlers Beware!
LOL at this thread going this long. I figured by the time I got home, it would have 1-2 :nerd: responses and die.

GB the FFA :thumbup:

 

snorlax

Zzzzzzzzzzzz.
2 x 12" is 24" of pizza for $14.99

1 x 16" pizza for 9.99.  I think they are about equal. except you get the bread with the other pizza. 2 for deal sounds better but hey don't trust a Cane bra'
I hope to God you're kidding.
What is there to explain?24 divided by 14.99 on my calculator is 1.6

16 divided by 9.99 on my calculator is 1.6

Seem to be about equal except you get bread with the 2 for 1 deal...now who has the bad math here?
hint: You don't get a straight line of pizza. It comes in a circle.
I was trying to keep it simple for the Buckeye fans...I know there is a big trig equation attached to this but let's just try and keep it simple. 24" for 14.99 and 16" for 9.99 ;)
Damn your complicated math.2 pizzas for $15 (we'll round) is $7.50 per pizza. Obviously a better deal. :thumbup:

1 pizza for $10
Not when the pizzas are different sizes...don't you have to take that into account?
When you tell someone you had pizza for dinner, they aren't going to care what size it was. They'll ask you what you had on it before they'll ask what size it was. As I always tell myself, size doesn't matter.
 

Tactics

Footballguy
Was the cost of toppings taken into consideration when you ordered? I'm assuming since you're :nerd: you ordered a pizza with something like sausage on it instead of something cheaper, like onions, since the sausage would increase the value of the one topping pizza more at no extra cost to you, the pizza consumer.

 

Clayton Gray

Just call me Carlton
Staff member
2 x 12" is 24" of pizza for $14.99

1 x 16" pizza for 9.99.  I think they are about equal. except you get the bread with the other pizza. 2 for deal sounds better but hey don't trust a Cane bra'
I hope to God you're kidding.
What is there to explain?24 divided by 14.99 on my calculator is 1.6

16 divided by 9.99 on my calculator is 1.6

Seem to be about equal except you get bread with the 2 for 1 deal...now who has the bad math here?
hint: You don't get a straight line of pizza. It comes in a circle.
I was trying to keep it simple for the Buckeye fans...I know there is a big trig equation attached to this but let's just try and keep it simple. 24" for 14.99 and 16" for 9.99 ;)
Damn your complicated math.2 pizzas for $15 (we'll round) is $7.50 per pizza. Obviously a better deal. :thumbup:

1 pizza for $10
Not when the pizzas are different sizes...don't you have to take that into account?
Good point. I'm going with the $10 deal because it is cheaper by $5.
 

Shadowfax

Footballguy
You guys are overlooking the depth issue here.

We're not talking about what the best type of pizza is...which is obviously Chicago style. F NY.

 

Spartans Rule

Footballguy
You guys are overlooking the depth issue here.

We're not talking about what the best type of pizza is...which is obviously Chicago style. F NY.
:goodposting: Not only does deep dish taste better, it's almost always better value. Even if they charge an extra buck or two for it.

 
Last edited by a moderator:

Shadowfax

Footballguy
You guys are overlooking the depth issue here.

We're not talking about what the best type of pizza is...which is obviously Chicago style. F NY.
Not only does deep dish taste better, it's almost always better value. Even if they charge an extra buck or two for it.
This guy gets it.
 

avoiding injuries

Footballguy
Everybody is missing the big picture here. With no "ma and pa" pizza place for ten miles, he should open one up. Make a killing AND free pizza. Let someone else do the math.

 

FatMax

Member
I'm going to need to know if it were thin slice or deep dish.

:important:
Always get the thin crust. Always. Chicago can bite my ###.
It would really screw MOP up if you used cubic inches of pizza instead of square inches. And it would also be proof positive that thin crust pizza sucks.
 

Users who are viewing this thread

Top