What's new
Fantasy Football - Footballguys Forums

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Items/goods/services that recently (last year or two) seem much more expensive? (1 Viewer)

they're in the same ballpark if we're comparing strain:strain. dispensaries moving legal cannabis, at least in CA, are gonna get around 10% over "My Pot Guy" prices....gotta pay to keep the lights on. 

that said, if you want some high-end-biodynamically-farmed-melt-into-the-couch flowers on a consistent basis, then the dispensary is the way to go (along w/ edibles, extracts, topcials, cartridges, tinctures, etc.).
are prices regulated, then?! cuz the illegal price is based on it being illegal. growing pot aint that much different than growing hot peppers, so why is one $2/lb and the other $200-300 an ounce?

 
I got the larger of the burgers, fries and a drink and it was just about $18.  In LA area.

I don't think going to the smaller burger would save you $6-7... at least out here.

Five Guys makes a good burger, but there's just no way I can justify spending that much.
I think the little hamburger (one patty, no cheese) is $5-6, smallest fries about $3, and drink probably close to $3 here in the DC area.

 
are prices regulated, then?! cuz the illegal price is based on it being illegal. growing pot aint that much different than growing hot peppers, so why is one $2/lb and the other $200-300 an ounce?
In California, legal weed is taxed at 15%.  There's been talk of reducing that to 11%.

Selling a plant product for $60 per eighth is pretty high margin but the dispensaries must also have significant overhead costs for rent, staff, security, advertising, etc.

 
I paid around $2.50 for a 6 oz. tube of Colgate from a corner store in SF last weekend.
Why don't you all use amazon prime?  I know there is a lack of space for storage but for basic household items you can save a ton.  

 
I hear inflation has been stagnant, yet there are a ton of items I pay almost 50% more today than I did a few years ago, here are my examples, please share yours:

- slice of pizza, can't find for under $3, pie, typically around $20 

- paper towels, CVS used to have weekly specials on Bounty for a case of 12 for $9.99, now they're $15.99

- toothpaste, I was paying $3ish a tube, now I'm near $6

- gas, obviously

- electric bill - comparing YoY, nearly 40% higher on similar usage

- socks, used to by a 6 pack for $8, just bought one last week for $15

- car insurance, somehow has gone up 15% without any incidents

- Nike Air Max, 3 years ago were around $140, now they're > $200

I can keep going, but curious what everyone else is seeing. 
It's amazing how much different things can be at different places. Pizza for example - Domino's and papa John's are the same as last year when you use the specials, but the good places are $20 easy.

$6 for toothpaste? Yikes. We're still seeing $3

Paper and power, yep.

Quality socks have gone up, cheap running socks aren't bad still at TJ Maxx or other places like that.

Who the hell is spending $200 on sneakers? I'll get mine for $80 or less. Which is more than a year ago.

I can't take my family of four to a diner for under $50.
We can feed our family of 7 for under $40 but that's being really picky about where to go. Panda Express, BW3, and smashBurger are usually in the 30s (with tip for BW3) but that's with a discount or free kid meals.

Quality beer has gotten more expensive and I'm finding fewer sales. Used to be I could get a decent 6 pack for $6, if I wasn't picky. Now that price point is limited to the buds, yuengling, dos Equis, etc. Sometimes Sam's and fat tire but that's about it. 

 
I have been going to Napa for the last 20 years.  It used to be 10-15 bucks per tasting that would be waived if you bought a bottle (bottles used to be 30-60 bucks for pretty good juice).  Now it is $25-$100 per with no hope of getting anything waived even though the bottles are now $85-$150 for okay wine.  I am buying primarily high quality French White's and Spanish red because that is all i can afford anymore.  Did i really just say that!  How the market has changed. 
i'm not a fan of the tasting fees, and i understand why they exist,.but it does grind my gears when i see wineries using it as a profit center. especially when they're charging $100+ a bottle and i have an idea about what their cost of goods is. 

and yes, there's plenty of delicious Garnacha and Chenin Blanc out there at good prices. German whites too. 

swing over Sonoma next time and i'll take care of you. @Bob Sacamano can vouch for me. 

 
i'm not a fan of the tasting fees, and i understand why they exist,.but it does grind my gears when i see wineries using it as a profit center. especially when they're charging $100+ a bottle and i have an idea about what their cost of goods is. 

and yes, there's plenty of delicious Garnacha and Chenin Blanc out there at good prices. German whites too. 

swing over Sonoma next time and i'll take care of you. @Bob Sacamano can vouch for me. 
:hifive:

 
Why don't you all use amazon prime?  I know there is a lack of space for storage but for basic household items you can save a ton.  
A six pack of Colgate toothpaste from Amazon is $12.23 ($2.14 per tube).

We were out of toothpaste.  Paying 35 cents extra on the way home from walking the dog seemed like a better option than not brushing my teeth for two days   :shrug:

 
I think the little hamburger (one patty, no cheese) is $5-6, smallest fries about $3, and drink probably close to $3 here in the DC area.
I might have had sticker shock when I saw how much the burger was and glossed over the fact they have a smaller fries option.  I swear there was no such option at the one I was at.  Again, could be wrong.

I ended up eating about half of the massive bag of fries and took the rest home, since my 5 year old son is on a "I ONLY EAT FRENCH FRIES" kick.  He'll eat them in just about any form, including reheated from restaurants.

 
are prices regulated, then?! cuz the illegal price is based on it being illegal. growing pot aint that much different than growing hot peppers, so why is one $2/lb and the other $200-300 an ounce?
here's a menu of a place a few miles from me. pretty diverse price list imo. some entry-level stuff, and then the high(er) end products. 

(warning: the link is to a dispensary, so maybe nsfw. i dunno.)

 
i'm not a fan of the tasting fees, and i understand why they exist,.but it does grind my gears when i see wineries using it as a profit center. especially when they're charging $100+ a bottle and i have an idea about what their cost of goods is. 

and yes, there's plenty of delicious Garnacha and Chenin Blanc out there at good prices. German whites too. 

swing over Sonoma next time and i'll take care of you. @Bob Sacamano can vouch for me. 
Meh

 
Truth be told, Quint's a fantastic host.  Very engaging.  And his place is a fantastic value. 

Value doesn't exist much in Napa anymore. Arroyo. If you can arrange for a private tasting at Matthiasson, they're pretty awesome.  And Genedoc would tell you to buy all the Vermouth they'll sell you.  Seriously.  Maybe a few holdovers.  If that's what you're looking for in CA, it's Sonoma or Central Coast imo.  If you're going to Napa, it's more for experiences. 

 
Last edited by a moderator:
I might have had sticker shock when I saw how much the burger was and glossed over the fact they have a smaller fries option.  I swear there was no such option at the one I was at.  Again, could be wrong.

I ended up eating about half of the massive bag of fries and took the rest home, since my 5 year old son is on a "I ONLY EAT FRENCH FRIES" kick.  He'll eat them in just about any form, including reheated from restaurants.
I don’t go there very often so I can’t say for sure, but I think the “small” fries is a newer thing. At first, I think they only had one size, then they offered two sizes, now three sizes. That makes it a little more reasonable for an individual to go. Wish they had a combo meal, though. 

 
I hear inflation has been stagnant, yet there are a ton of items I pay almost 50% more today than I did a few years ago, here are my examples, please share yours:

- slice of pizza, can't find for under $3, pie, typically around $20 

- paper towels, CVS used to have weekly specials on Bounty for a case of 12 for $9.99, now they're $15.99

- toothpaste, I was paying $3ish a tube, now I'm near $6

- gas, obviously

- electric bill - comparing YoY, nearly 40% higher on similar usage

- socks, used to by a 6 pack for $8, just bought one last week for $15

- car insurance, somehow has gone up 15% without any incidents

- Nike Air Max, 3 years ago were around $140, now they're > $200

I can keep going, but curious what everyone else is seeing. 
It sounds like you need a Costco membership. 

 
This is so ridiculous now, especially in this day and age when everyone knows how bad it is for you. What does a cup of fountain cost to make....$.10??? 
Ask for a free water and carry bottles of syrup and seltzer around with you. Boom you just saved money.

 
Truth be told, Quint's a fantastic host.  Very engaging.  And his place is a fantastic value. 

Value doesn't exist much in Napa anymore. Arroyo. If you can arrange for a private tasting at Matthiasson, they're pretty awesome.  And Genedoc would tell you to buy all the Vermouth they'll sell you.  Seriously.  Maybe a few holdovers.  If that's what you're looking for in CA, it's Sonoma or Central Coast imo.  If you're going to Napa, it's more for experiences. 
Mendocino area has its charm, too.  Absolutely love Meyer Family Cellars cabs.

 
Truth be told, Quint's a fantastic host.  Very engaging.  And his place is a fantastic value. 

Value doesn't exist much in Napa anymore. Arroyo. If you can arrange for a private tasting at Matthiasson, they're pretty awesome.  And Genedoc would tell you to buy all the Vermouth they'll sell you.  Seriously.  Maybe a few holdovers.  If that's what you're looking for in CA, it's Sonoma or Central Coast imo.  If you're going to Napa, it's more for experiences. 
Paso has great wine, Lompoc and Salvang are a ton of fun with good not great wine and Sonoma still has some value.  I agree with you about Napa, i am completely over it. 

 
Being a Southern California local, I used to have an annual pass to Disneyland, so I could stop in whenever. Free parking, admission 365 days a year to two parks, and 10-15% discounts on food and souvenirs, for $350 a year. I'd go with friends every few weekends just to grab lunch and hang out at the bars in Downtown and in California Adventure, then ride some rollercoasters and play some games, or whenever visitors from out of town were around. 

They're up to $1200 a year for that package now. They've actually put out in the media that the reason the price is so high was "to keep people away".  :lmao:  

This is the cost for the year before Star Wars land opens, when the park is 20% closed for construction. I'm kind of scared to see how much they charge when that area is open to the public. 
:wall:   right when we'll be ready to check out pricing....

 
I think the nickel and diming of consumers is getting out of hand.  Service charges, resort fees, various surcharges and my favorite, convenience fees.
I agree..what if I will take a little inconvenience. Do we get a discount?

 

Users who are viewing this thread

Back
Top